🌬️🍂 Jesienna promocja w naszej Normobarii 🍁 Sprawdź, co przygotowaliśmy!
14 lutego 2022
Coraz więcej badań wskazuje na skuteczność terapii tlenem w walce z Covid-19. Autor grafiki: pl.freepik.com

Tekst: Barbara Mejssner

Tlenoterapia wspomaga leczenie chorych na Covid-19, a po przebytym zakażeniu sprzyja dochodzeniu do zdrowia. Można ją wykorzystać również jako przygotowanie do szczepienia, ponieważ aktywuje układ odpornościowy. W pierwszym przypadku stosowana jest hiperbaria, w dwóch pozostałych normobaria.

Hiperbaria walczy z koronawirusem

Pandemia Covid-19 trwa już od półtora roku (aktualnie mija dwa lata — tekst pochodzi z roku 2021 — przyp. Studio Wigor Normobaria), wiele osób nadal zapada na tę chorobę, która może przebiegać w bardzo różny sposób. Okazuje się, że w cięższych przypadkach zbawienne mogą okazać się sesje w komorze hiperbarycznej. Dzięki nim tlen łatwiej przedostaje się przez tkanki płuc w stanie zapalnym do krwioobiegu.

                Hiperbaryczną terapię tlenową (ang. Hyperbaric Oxygen Therapy – HBOT) w leczeniu zaawansowanych przypadków Covid-19 po raz pierwszy w 2020 roku zastosował dr Zhong Yangling, dyrektor Oddziału Hiperbarycznej Terapii Tlenowej w Wuhan Yangtze River Shipping General Hospital. Wyniki, jakie uzyskał, były bardzo obiecujące.
Już jedna sesja HBOT zmniejszyła u pacjentów duszność i ból w klatce piersiowej, a druga częstość i skrócenie oddechu.

                Również w 2020 roku badania nad wykorzystaniem hiperbarii tlenowej w leczeniu pacjentów z koronawirusem prowadzono w Sklifosovsky Research Institute of Emergency Care w Moskwie. Dwudziestu pięciu pacjentów przeszło tam 108 sesji terapeutycznych, po których ich stan ogólny bardzo się poprawił. Jak powiedział Siergiej Petrikow, dyrektor Instytutu, terapia na celu przede wszystkim zapobieżenie konieczności korzystania z respiratora i cel ten został osiągnięty.

                Obecnie próby kliniczne związane z HBOT w leczeniu Covid-19 prowadzone są na całym świecie.
Z dotychczasowych doświadczeń badaczy wynika, że szybko i w pełni do zdrowia powracali nawet pacjenci z ciężką dusznością i wieloma czynnikami wysokiego ryzyka, w tym z chorobami serca, cukrzycą, otyłością i nadciśnieniem.
Jak wspomina Caroline Fife, dyrektor Wound Care Center at CHI St. Luke’s The Woodlands Hospital, autorka znanych Covid Diaries, pacjenci z Covid-19 leczeni tlenoterapią hiperbaryczną nie mogli doczekać się powrotu do komory, bo czuli się w niej znacznie lepiej. Oto komentarze, które często słyszała: „Czy możesz mnie tu po prostu zostawić?”, „Mój oddech zwalnia i mogę oddychać głębiej”, „Mój umysł i mowa działają tu lepiej niż na zewnątrz”.

                W obliczu doniesień z badań nad efektywnością hiperbarii tlenowej w leczeniu Covid-19, Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie uznała i sklasyfikowała HBOT jako nieinwazyjną metodę leczenia zaburzeń oddychania, spowodowanych przez tę chorobę.

Normobaria – likwidujemy skutki choroby

Bardzo wiele osób po przejściu Covid-19 nadal odczuwa różnego rodzaju dolegliwości. Często są to problemy z oddychaniem i ogólne osłabienie. Ozdrowieńcy odczuwają zmęczenie porównywalne do CFS (zespół przewlekłego zmęczenia), a także zaburzenia smaku i węchu, bóle i zawroty głowy, obniżenie zdolności poznawczych związane z tzw. mgłą mózgową. U rekonwalescentów występują ponadto powikłanie neurologiczne w postaci parestezji – nieprzyjemnych odczuć skórnych, takich jak: mrowienie, kłucie, pieczenie, drętwienie i uczucie zimna. Objawy neurologiczne pojawiają się niestety bardzo często. Nie doświadcza ich tylko 13% ozdrowieńców.

                Skutki choroby w znacznym stopniu mogą zniwelować sesje w komorze normobarycznej. Ich stosowanie przyspiesza powrót do pełni zdrowia. Ogromne znaczenie w tym procesie ma skład powietrza w komorze normobarycznej – podwyższony poziom dwutlenku węgla oraz wodoru. Zwiększenie poziomu CO­2 powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co ułatwia wymianę gazową i pozwalana dostarczenie tlenu do wszystkich komórek organizmu. Podwyższona zawartość wodoru hamuje natomiast procesy degeneracyjne wynikające z niszczącego działania wirusa SARS-CoV-2. Dzięki temu nawet kilka zabiegów jest w stanie przywrócić prawidłowy stan natlenienia komórek. Znikają zatem takie powikłania, jak: duszności, kołatanie serca, zawroty głowy i szumy w uszach.

(źródło: Normobaria 1/2021)