Ferejdun Batmangelidż (1931-2004) – lekarz oraz pisarz, od roku 1982 mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Twierdził, że wiele chorób można wyleczyć tylko wodą. Napisał kilka książek na ten temat, najpopularniejsza z nich to Your Body’s Many Cries for Water (1992, wznowienia 1995 i 1997).
Według doktora Batmangelidż, wiele chorób i różnych zaburzeń funkcji organizmu spowodowane jest przez nieodpowiednie nawodnienie organizmu na poziomie komórkowym. Organizm chcąc zachować prawidłowe funkcje ważnych dla życia narządów i układów (np. prawidłowy skład krwi ), pobiera potrzebną wodę skąd może, czyli z narządów i układów gdzie niedobory wody nie doprowadzą do śmierci organizmu. Jednak przedłużające się odwodnienie tych obszarów organizmu, prowadzi do powstania poważnych zaburzeń i wystąpienia objawów charakterystycznych dla chorób przewlekłych, jak astma, migrena, toczeń trzewny, RZS, SM (odwodnienie układu nerwowego powoduje zanik osłonki mielinowej nerwów), choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy i wiele innych.
Doktor Batmangelidż uważał, że odwodnienie nie występuje całościowo, lecz narządowo i trudno przewidzieć, gdzie wystąpi.
W swoich książkach opisał wiele przypadków chorych przewlekle, którzy wracali do zdrowia po odpowiednim nawodnieniu organizmu. Na przykład Choroba Hashimoto ustąpiła po 2 tygodniach picia wody, wrzodzijące zapalenie jelita – po miesiącu. Woda działa przeciwbólowo, przeciwhistaminowo, normalizuje ciśnienie krwi (zarówno niedociśnienie jak
i nadciśnienie). Zaparcia są objawem odwodnienia, migrena również.
Jak prawidłowo nawodnić organizm?
Każdy człowiek powinien wypijać 30 ml wody / kilogram masy ciała / dobę. Tak więc osoba
o wadze 50 kg powinna wypijać 1,5 litra wody. Doktor Batmangelidż uważał, że woda nie może być zastąpiona innymi płynami typu herabta, kawa, sok czy zupa. Po prostu WODA to WODA. Aby spożyta woda spełniła swoją rolę i nawodniła wszystkie komórki naszego ciała, musi w nim na pewien czas pozostać. Warunek ten spełnia woda bogata w składniki mineralne. Zwykła woda jest bardzo szybko wydalana z organizmu i nie zdąży dotrzeć tam gdzie jej potrzeba. Dowodem tego zjawiska jest ilość wizyt w toalecie po wypiciu dużej ilości wody. Stan ten całkowicie się zmienia, gdy do szklanki zwykłej wody dodamy szczyptę soli kłodawskiej lub himalajskiej. Zawarte w soli minerały sprawiają, że woda nie ucieka z organizmu tak szybko i dociera do wszystkich potrzebujących jej części naszego ciała. Zwykła sól kuchenna – tzw. biała sól, jest zbyt oczyszczona, przez co uboga
w minerały i nie spełni oczekiwanego zadania.
Co to jest szczypta soli ?
Ilość soli potrzebna do tego aby szklankę wody zamienić w prawdziwy uzdrawiający eliksir, to tyle, ile zmieści się nam pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym.
Jak pić wodę ?
Pierwszą szklankę wypić zaraz po przebudzeniu, 30 minut przed posiłkiem. Po posiłkach dopiero po 2 godzinach, aby nie zaburzać procesu trawienia.