🎉🎉 10 LAT WIGORU 🎉🎉 Sprawdź koniecznie, co przygotowaliśmy z tej okazji!
6 grudnia 2014

Oczyszczanie wątroby i woreczka żółciowego z kamieni żółciowych jest jednym
z najważniejszych i najbardziej skutecznych działań, jakie możesz przedsięwziąć aby poprawić swoje zdrowie. Płukanie wątroby wymaga 6 dni przygotowań a następnie 16 do 20 godzin samego płukania. Aby usunąć kamienie żółciowe będziesz potrzebował następujących produktów:

Sok jabłkowy 6 opakowań po 960 ml (32 płynne uncje) każde
Sól gorzka * (Epsom Salt) (lub cytrynianmagnezu) 4 łyżki stołowe rozpuszczone w 3 szklankach (750ml) wody **
Oliwa z oliwek typu extra virgin, tłoczonana zimno ½ szklanki (125 ml)
Świeży grejpfrut (najlepiej różowy) lubzamiast tego cytryna i pomarańcza*** taka ich ilość aby wycisnąć ¾szklanki soku
2 słoiki (litrowe), jeden z nakrętką

Uwaga: * Poszukaj soli gorzkiej lub angielskiej (siarczan magnezu). W krajach niemieckojęzycznych znana jest jako „Bittersaltz”. Dla osób mieszkających w Stanach Zjednoczonych powinna być dostępna w aptekach

Rite Aid lub jakimkolwiek sklepie ze zdrową żywnością. Niektóre nalepki na opakowaniach opisują ją jako naturalny środek przeczyszczający. Jeżeli nie będziesz mógł jej kupić użyj cytrynianu magnezu.

** Za jednostkę miary płynów przyjąłem „szklankę” zamiast „kubka” ze względu na różne znaczenie tej miary objętości w różnych krajach.

*** Jeżeli nie możesz pić soku z grejpfruta lub jeżeli jest ci po nim niedobrze, możesz użyć równych objętości świeżo wyciśniętego soku z cytrynyi pomarańczy. Efekt będzie taki sam w obu przypadkach.

Przygotowanie

  • Pij 1 opakowanie (960 ml) soku jabłkowego (lub zobacz opcje poniżej) dziennie przez 6 dni: (Możesz pić większą ilość, jeżeli nie jest to dla ciebie uciążliwe). Kwas jabłkowy w soku jabłkowym rozmiękcza kamienie żółciowe i sprawia, że będą przechodziły przez drogi żółciowe łatwo i bezboleśnie. Sok jabłkowy ma silne działanie oczyszczające. Przez pierwsze dni, osoby bardziej wrażliwe mogą doświadczyć wzdęć i niekiedy biegunki. Większa część takiej biegunki wywołana jest przez zastałą żółć wydaloną teraz przez wątrobę i woreczek żółciowy (ma brązowawo-żółty kolor). Fermentacyjne właściwości soku pomagają w rozszerzeniu kanałów żółciowych. Jeżeli z jakiegoś powodu picie soku będzie dla ciebie niewygodne, możesz rozcieńczyć sok jabłkowy wodą lub możesz zastosować inne metody, omówione poniżej. Pij sok jabłkowy powoli, przez cały dzień, pomiędzy posiłkami (unikaj picia soku w trakcie, tuż przed i w ciągu dwóch godzin po posiłku, a także wieczorem). Traktuj go jako dodatkowa ilość do dziennej ilości wody, jaką powinieneś pić, to jest od sześciu do ośmiu szklanek. Uwaga: Zalecam sok naturalny, ale dla celów płukania może być użyty jakikolwiek produkowany przemysłowo dobry sok jabłkowy (nawet pochodzący z koncentratu) czy nawet napój jabłecznikowy.

Możesz być zmuszony wypłukać usta sodą oczyszczoną lub umyć zęby kilkakrotnie w ciągu dnia, aby zapobiec uszkodzeniu szkliwa zębów przez kwas. Jeżeli nie możesz pić soku jabłkowego lub jeżeli jesteś na niego uczulony, przeczytaj o możliwych produktach zastępczych opisanych w podrozdziale Masz trudności z płukaniem? pod koniec tegorozdziału).

  • Zalecenia dietetyczne: W ciągu całego tygodnia przygotowującego cię do płukania
    i oczyszczania unikaj zimnego lub schłodzonego pożywienia i napojów. Spowodują schłodzenie wątroby, tym samym ograniczając efekty płukania. Wszystkie napoje
    i potrawy powinny być ciepłe lub przynajmniej mieć temperaturę pokojową. Aby pomóc wątrobie w przygotowaniu do głównego płukania, spróbuj unikać produktów pochodzenia zwierzęcego, nabiału oraz potraw smażonych. Poza tym jedz normalne posiłki, ale unikaj przejadania się
  • Najlepszy czas na płukanie: Główną część płukania najlepiej przeprowadzić podczas weekendu, kiedy nie spieszymy się nigdzie i mamy dość czasu aby odpocząć. Pomimo, że płukanie jest skuteczne w ciągu całego miesiąca, najlepiej gdy zbiegnie się w czasie z okresem pomiędzy pełnią a nowiem. Staraj się nie przeprowadzać głównej części płukania w trakcie pełni (w tym dniu ciało ma skłonności do przechowywania większych ilości wody w mózgu i tkankach niż w inne dni). Najlepszym dniem na oczyszczanie i leczenie jest dzień nowiu.[1]
  • Jeżeli przyjmujesz leki: Podczas płukania unikaj przyjmowania jakichkolwiek leków, witamin lub suplementów, które nie są absolutnie niezbędne. Ważne jest, aby nie obciążać wątroby dodatkową pracą, która może wpłynąć na efekty oczyszczania.
  • Upewnij się, że oczyścisz swoje jelito grube zanim zaczniesz płukanie, jak również po jego zakończeniu: Regularne wypróżnienia nie są wystarczającym dowodem na to, że twoje jelito jest wolne od blokad. Oczyszczanie jelita grubego na kilka dni przed płukaniem, lub najlepiej w szóstym dniu przygotowania, pomaga zmniejszyć uczucie dyskomfortu i nudności, które mogą pojawić się podczas samego płukania. Zapobiega również cofaniu się mieszanki oleju i produktów odpadowych z jelit do żołądka. Pomaga także ciału w szybkim wydalaniu kamieni żółciowych. Oczyszczanie jelita grubego (hydroterapia jelita grubego) jest najszybszą i najłatwiejszą metodą przygotowania jelita na płukanie wątroby. Hydroterapia przy użyciu specjalnej deski jest jedną z najczęściej stosowanych metod.
  • Co powinieneś zrobić szóstego dnia picia soku jabłkowego: Wypij całe opakowanie soku jabłkowego rano. Możesz zacząć pić sok zaraz po przebudzeniu. Jeżeli czujesz głód, zjedz lekkie 26 śniadanie, jak płatki na ciepło, najlepsza jest owsianka. Unikaj cukru i innych słodzików, przypraw, mleka, masła, olejów, jogurtu, sera, szynki, orzechów, pieczywa, płatków na zimno i tym podobnych. Owoce i soki owocowe są dozwolone. Na lunch zjedz gotowane lub przyrządzone na parze warzywa z białym ryżem (najlepiej ryż typu basmati) i przypraw je niewielką ilością nierafinowanej soli morskiej lub kamiennej. Przypominam, nie jedz żadnych produktów białkowych, masła lub oleju, bo możesz czuć się źle podczas samego płukania. Nic nie jedz ani nie pij (poza wodą) po 13:30 ponieważ możesz mieć trudności z wydaleniem kamieni! Zastosuj się do dokładnego rozkładu podanego poniżej.

Płukanie

Wieczór

18:00: W słoiku z 750 ml przefiltrowanej wody wymieszaj 4 łyżki stołowe soli angielskiej (siarczan magnezu). Powstaną w ten sposób 4 porcje. Wypij pierwszą część mieszanki (3/4 szklanki). Możesz popłukać usta kilkoma łykami wody dla zabicia gorzkiego posmaku lub możesz dodać nieco soku z cytryny, aby poprawić smak mieszanki. Niektórzy piją ją przez słomkę, żeby ominąć kubki smakowe języka. Pomaga też umycie zębów lub wypłukanie ust sodą oczyszczoną. Jednym z efektów działania soli gorzkiej jest poszerzenie dróg żółciowych, co ułatwia przechodzenie kamieni. Ponadto sole te oczyszczają jelita ze złogów, które mogą utrudniać pozbywanie się kamieni. (Jeżeli jesteś uczulony na sól gorzką lub jeżeli nie możesz jej przełknąć możesz użyć innej równie skutecznej substancji – cytrynianu magnezu – w takiej samej dawce). Naszykuj cytrusy, których użyjesz później, aby mogły ogrzać się do temperatury pokojowej.

20:00: wypij drugą porcję (3/4 szklanki) soli gorzkiej.

21:30: Jeżeli jeszcze nie wypróżniałeś się i nie przeprowadziłeś czyszczenia jelita grubego
w ciągu ostatnich 24 godzin, zrób lewatywę wodną. Wywoła ona serię wypróżnień[2].

21:45: Umyj dokładnie grejpfruty (lub cytryny i pomarańcze). Wyciśnij je ręcznie i usuń miąższ. Potrzebujesz ¾ szklanki soku. Wlej sok i pół szklanki oliwy z oliwek do słoika. Zamknij szczelnie i mocno potrząśnij dopóki roztwór nie stanie się wodnisty. Najlepiej gdy wypijesz tą mieszankę około 22:00, ale jeżeli w między czasie poczujesz, że musisz jeszcze kilka razy iść do łazienki możesz opóźnić to o 10 minut.

22:00: Stań przy łóżku (nie siadaj) i wypij całą tę miksturę bez przerywania. Niektórzy wolą pić ją przez słomkę. Picie z zatkanym nosem wydaje się działać najlepiej. Jeżeli musisz, pomiędzy łykami użyj trochę miodu, co pomoże w łatwiejszym przełknięciu mikstury. Większość osób nie powinna mieć jednak problemów z wypiciem mieszanki na raz. Postaraj się, aby nie zajęło ci to więcej niż 5 minut (jedynie osoby w podeszłym wieku lub osłabione mogą poświęcić więcej czasu).

POŁÓŻ SIĘ NATYCHMIAST!

Ma to zasadnicze znaczenie dla uwolnienia kamieni żółciowych. Zgaś światło i połóż się płasko na plecach z poduszką lub dwoma poduszkami pod głową. Głowa powinna być wyżej niż brzuch. Jeżeli jest ci niewygodnie połóż się na boku z podciągniętymi kolanami. Leż nieruchomo przez przynajmniej 20 minut i postaraj się nic nie mówić! Skup się na wątrobie. Niektórym pomaga umieszczenie kompresu z oleju rycynowego na brzuchu nad wątrobą. Możesz poczuć jak kamienie przemieszczają się przez drogi żółciowe niby kulki. Nie będziesz czuł żadnego spazmu czy bólu ponieważ magnez z soli gorzkiej będzie utrzymywał kanały żółciowe otwarte i rozluźnione, a żółć wydzielona razem z kamieniami ułatwi im przesuwanie się w wątrobie. (Zdecydowanie różni się to od ataku kamieni żółciowych gdy nie ma magnezu i żółci). Jeżeli w nocy poczujesz konieczność wypróżnienia, zrób to. Sprawdź też czy już wydaliłeś małe kamienie (zielonkawe lub brązowawe), które będą pływać w muszli. W nocy i w ciągu pierwszych godzin poranka możesz czuć mdłości. Jest to głównie spowodowane silnym i nagłym wydaleniem kamieni żółciowych i toksyn
z wątroby i woreczka żółciowego, co powoduje wpychanie mikstury z powrotem do żołądka. Mdłości miną w ciągu następnych kilku godzin.

Następny poranek

 6:00-6:30: Po przebudzeniu, ale nie przed 6:00 rano, wypij trzecią szklankę soli gorzkiej (jeżeli czujesz pragnienie wypij szklankę ciepłej wody przed wypiciem soli). Odpoczywaj, czytaj lub medytuj. Jeżeli czujesz się zmęczony możesz wrócić do łóżka, choć lepiej będzie jeżeli pozostaniesz w pozycji pionowej. Większość osób czuje się dobrze i mogą wykonać niezbyt forsowne ćwiczenia, jak joga.

8:00-8:30: Wypij czwartą, ostatnią, porcję soli, ¾ szklanki.

10:00-10:30: Możesz wypić świeżo wyciśnięty sok owocowy. Po pół godzinie możesz zjeść jeden lub dwa kawałki świeżego owocu. Po godzinie możesz zjeść zwykły posiłek (lekkostrawny). Przed wieczorem lub przed następnym porankiem powinieneś wrócić do normalnych czynności i zauważyć pierwsze oznaki poprawy. Kontynuuj spożywanie lekkich posiłków przez następne 2-3 dni. Pamiętaj, że twoja wątroba i woreczek żółciowy przeszły właśnie poważną „operację”, jednakże bez szkodliwych skutków ubocznych lub kosztów. Uwaga: Pij wodę jak tylko poczujesz pragnienie, prócz momentów zaraz po wypiciu soli i przez pierwsze dwie godziny po wypiciu mieszanki oliwy.

Jakich wyników możesz oczekiwać?

W ciągu poranka a nawet popołudniu po płukaniu będziesz miał liczne wodniste wypróżnienia. Początkowo będą one składać się z kamieni wymieszanych z resztkami jedzenia, a później z kamieni i wody. Większość kamieni jest groszkowo zielona i pływa
w muszli ponieważ zawiera cząsteczki żółci (Rysunek 13a). Kamienie mogą mieć różny odcień zieleni, jak również mogą mieć jaskrawe zabarwienie czy połysk. Kolor ten wywołuje żółć wątrobowa.

Rys. 13a: Zabarwione na zielono kamienie żółciowe

Kamienie żółciowe mogą mieć różne rozmiary, kolory i kształty. Kamienie o jasnej barwie powstały niedawno. Kamienie o ciemnozielonej barwie są najstarsze. Niektóre są rozmiaru groszka lub mniejsze, podczas gdy inne mogą nawet osiągać rozmiar 3 cm. Mogą pojawić się tuziny lub nawet setki kamieni (różnych kształtów i kolorów) wydalanych na raz (zobacz Rysunek 13b). Zwróć uwagę również na kamienie brązowawe lub białe. Niektóre z nich mogą pójść na dno ze stolcem. Są one uwapnionymi kamieniami pochodzącymi z woreczka żółciowego. Zawierają cięższe substancje toksyczne i jedynie niewielkie ilości cholesterolu (zobacz Rysunek 13c). Wszystkie zielone i żółtawe kamienie będą miękkie jak kit, dzięki działaniu soku jabłkowego.

 

Rys.13b: Różne rodzaje kamieni żółciowych

 

Rys.13c: Uwapnione i półuwapnione kamienie (przecięte na pół)

Możesz również zauważyć warstwy białej lub brązowawej wydzieliny lub „piany” pływającej w muszli. Piana ta składa się z milionów malutkich kryształków cholesterolu o ostrych brzegach, które łatwo mogą uszkodzić małe kanały żółciowe. Wydalenie ich jest równie ważne. Postaraj się określić ile mniej więcej wydaliłeś kamieni. Aby całkowicie uleczyć zapalenie kaletki, bóle pleców, alergie lub inne problemy zdrowotne i aby zapobiec pojawianiu się innych chorób, musisz usunąć wszystkie kamienie. Może to oznaczać 8 do 12 płukań, które możesz przeprowadzać w odstępach trzytygodniowych lub co miesiąc. (Nie przeprowadzaj płukań częściej!) Trzytygodniowa przerwa pomiędzy płukaniami może zawierać sześciodniowe przygotowanie do następnego płukania, ale najlepiej aby kolejne zaczęło się po upływie trzech tygodni od ostatniego płukania. Jeżeli nie możesz przeprowadzać ich tak często, możesz robić to rzadziej. Ważne abyś pamiętał, że gdy zaczniesz oczyszczać wątrobę, powinieneś kontynuować oczyszczanie dopóki przez dwa kolejne płukania nie wydalisz żadnych kamieni. Pozostawienie wątroby do połowy wolnej od kamieni przez dłuższy okres czasu (trzy miesiące lub dłużej) może spowodować większy dyskomfort niż nieczyszczenie jej wcale. Wątroba zacznie funkcjonować lepiej już po pierwszym płukaniu i możesz zauważyć nagłą poprawę, czasem nawet w ciągu kilku godzin. Bóle złagodnieją, nabierzesz energii i zdecydowanie poprawi się twoja jasność myślenia. Jednakże w ciągu następnych kilku dni kamienie z głębi wątroby przemieszczą się „do przodu” w kierunku dwóch głównych kanałów żółciowych (kanałów wątrobowych), co może spowodować nawrót części lub wszystkich poprzednich symptomów i uczucia dyskomfortu. W zasadzie możesz być nieco rozczarowany krótkotrwałą poprawą stanu zdrowia. Jednak objawy te oznaczają jedynie, że niektóre z kamieni nie zostały usunięte i są gotowe do uwolnienia się przy kolejnym płukaniu. Jednakże, zdolności wątroby do samoregeneracji
i reakcje oczyszczania polepszą się znacznie, dodając niezwykłą dawkę efektywności do tego jakże ważnego organu ciała. Jeżeli kilka mniejszych kamieni pozostanie w wątrobie przemieszczając się po tysiącu mniejszych kanałów żółciowych w kierunku większych dróg żółciowych, mogą one łączyć się w większe skupiska i wywołać objawy, których doświadczałeś wcześniej, jak bóle pleców, bóle głowy, bóle uszu, problemy trawienne, wzdęcia brzucha, drażliwość, złość i tak dalej, choć mogą być one mniej uciążliwe niż te, których doświadczałeś poprzednio. Jeżeli w dwóch następujących po sobie płukaniach nie wydalisz kamieni, co może się zdarzyć już po 6 lub 8 płukaniach (w zaawansowanych przypadkach może być potrzebne 10 do 12 lub więcej), twoja wątroba może zostać uznana za „wolną od kamieni.” Jednakże zaleca się, aby powtarzać płukanie co sześć do ośmiu miesięcy. Każde płukanie będzie dodatkowym pozytywnym impulsem dla wątroby i uwolni ją od toksyn lub nowo utworzonych kamieni, które mogły pojawić się w międzyczasie.

Przestroga: Nigdy nie przeprowadzaj płukania gdy cierpisz na dolegliwość o ostrym przebiegu, nawet jeżeli jest to zwykłe przeziębienie. Jeżeli cierpisz na chorobę przewlekłą oczyszczenie wątroby będzie najlepszą rzeczą, jaką możesz dla siebie zrobić.

 

Ważne! Proszę o uważne zapoznanie się z poniższym:

Płukanie wątroby jest jedną z najlepszych i najbardziej skutecznych metod odzyskania zdrowia. Nie pociąga za sobą żadnego ryzyka, jeżeli tylko przestrzegasz wszystkich zaleceń zawartych w niniejszej książce. Proszę o uważne zapoznanie się z poniższą informacją prewencyjną. Jest wiele osób, które poddały się płukaniu wątroby bazując na przepisie, który otrzymali od znajomych lub znaleźli w internecie i cierpieli z powodu niepotrzebnych komplikacji. Nie posiadali oni pełnej wiedzy o procedurze oraz o sposobie jej działania wierząc, że wystarczy jedynie usunąć kamienie żółciowe z wątroby i woreczka żółciowego. Jest bardzo prawdopodobne, że wydobywając się z ciała, niektóre z tych kamieni utkną
w jelicie grubym. Mogą zostać dość szybko usunięte przez płukanie jelita. Powinno ono zostać przeprowadzone najlepiej w ciągu drugiego lub trzeciego dnia po płukaniu wątroby. Jeżeli kamienie pozostaną w jelicie, mogą powodować podrażnienia, infekcje, bóle głowy, dyskomfort okolicy brzucha, problemy z tarczycą i temu podobne. Kamienie te mogą wreszcie stać się przyczyną toksemii ciała (zatrucia z obecnością toksyn we krwi). Jeżeli
w miejscu gdzie mieszkasz nie masz dostępu do płukania jelit, możesz przeprowadzić lewatywę kawową, a następnie wodną, lub też 2 lub 3 lewatywy wodne. Jednak nawet to nie zagwarantuje, że wszystkie kamienie zostaną usunięte. Trudno jest zastąpić płukanie jelita zwykłą lewatywą. Jednak płukanie jelita lewatywą z użyciem zestawu do hydrokolonoterapii (deski) jest najbardziej zbliżone do profesjonalnego płukania jelita grubego. Jeżeli zdecydujesz się na zastosowanie innej metody niż te dwie, wymieszaj łyżeczkę soli gorzkiej w szklance ciepłej wody i wypij zaraz po przebudzeniu rano w dniu jakiejkolwiek innej lewatywy po płukaniu wątroby.

Znaczenie oczyszczania jelita grubego i nerek:

 Pomimo, że samo płukanie wątroby jest niezwykle skuteczne, najlepiej jeżeli przeprowadzane jest po oczyszczaniu jelita grubego i nerek. Oczyszczanie jelita grubego zapewnia bezproblemowe usunięcie kamieni żółciowych. Z kolei oczyszczanie nerek sprawia, że toksyny uwolnione z wątroby podczas płukania nie będą obciążały tych niezwykle ważnych organów wydalniczych. Jednakże jeżeli nie miałeś nigdy problemów z nerkami, kamieni nerkowych lub zapalenia pęcherza możesz od razu zacząć sekwencję oczyszczanie jelita-płukanie wątroby-oczyszczanie jelita. Tym niemniej upewnij się, że oczyścisz nerki później. Powinieneś przeprowadzić oczyszczanie nerek po mniej więcej 2 do 4 płukań wątroby
i powtórnie po tym, jak twoja wątroba będzie zupełnie czysta (przeczytaj również Oczyszczanie nerek w rozdziale 5). Zamiast tego możesz wypić szklankę herbatki nerkowej (przeczytaj przepis na oczyszczanie nerek) po 2 lub 3 dniach po każdym płukaniu wątroby. Zastosuj główne wskazówki tak samo jak w wypadku przygotowania do oczyszczania nerek. Płukanie nerek i wątroby może przebiegać w tym samym czasie, ale unikaj picia herbaty oczyszczającej nerki w dniu samego płukania wątroby. Osoby, których jelito grube jest
w znacznym stopniu zablokowane, lub które mają historię zaparć, powinny zastosować 2 do 3 czyszczeń jelitowych zanim przystąpią do płukania wątroby. Ponadto trzeba podkreślić, że bardzo ważne jest, aby oczyścić jelito do trzech dni po każdym płukaniu wątroby. Usunięcie kamieni żółciowych z wątroby i woreczka żółciowego może pozostawić niektóre z kamieni
i toksycznych odpadów w jelicie. Usunięcie ich jest niezbędne dla zdrowia.

Uwaga odnośnie picia wody podczas oczyszczania!

Podkreślam, że możesz pić wodę w dowolnym czasie podczas płukania, oprócz momentów tuż przed i tuż po wypiciu mieszanki soli gorzkiej (odczekaj mniej więcej 20 minut). Ponadto unikaj picia wody pomiędzy 21:30 a 2:00 (jeżeli obudzisz się). Poza tymi momentami możesz pić wodę kiedy tylko poczujesz pragnienie.

Masz trudności z płukaniem?                                                                                  Nietolerancja soku jabłkowego

Jeżeli z jakiegoś powodu nie tolerujesz soku jabłkowego (lub jabłek), możesz zastąpić je następującymi ziołami: gold coin Grass i przewiercień (Bupleurum). Zioła te można kupić
w formie nalewki jako Gold Coin Grass (GCG), w butelkach 220 ml (przejrzyj Informacje
o produktach
na końcu książki). Kwas jabłkowy zawarty w soku jabłkowym bardzo skutecznie rozpuszcza zastałą żółć i rozmiękcza kamienie. (Więcej szczegółów odnośnie kwasu jabłkowego znajdziesz poniżej). Sok z żurawiny również zawiera kwas jabłkowy
i może być używany zamiast soku jabłkowego, (szczegóły poniżej). Wspomniane powyżej zioła są również skuteczne w rozmiękczaniu kamieni żółciowych i dlatego można ich użyć jako krok przygotowawczy do płukania wątroby, choć może to potrwać nieco dłużej niż przy użyciu soku jabłkowego lub żurawinowego. Nalewkę należy przyjmować w dawce 1 łyżka dziennie na pusty żołądek, 30 minut przed śniadaniem. Powinno się je stosować przez 8 do 9 dni przed płukaniem wątroby.

Nietolerancja soli gorzkiej (Epsom Salts)

Jeżeli jesteś uczulony na sól gorzką lub jeżeli nie możesz jej znieść, możesz użyć cytrynianu magnezu (choć nie jest tak skuteczny jak sól gorzka). Cytrynian magnezu można kupić bez problemu w większości aptek.

 Nietolerancja oliwy z oliwek

Jeżeli jesteś uczulony na oliwę z oliwek, lub jeżeli nie możesz jej znieść, możesz użyć czystego oleju z makadamii, oleju z pestek winogron z pierwszego tłoczenia lub tłoczonego na zimno, oleju słonecznikowego lub innego oleju z pierwszego tłoczenia. Nie używaj oleju rzepakowego, sojowego lub podobnych. (Więcej informacji na temat zdrowych i szkodliwych olejów znajdziesz w książce autora Ponadczasowe tajemnice zdrowia i odmładzania). Zaznaczam jednak, że oliwa z oliwek typu extra virgin działa najlepiej w oczyszczaniu.

Jeśli cierpisz na chorobę woreczka żółciowego lub nie masz woreczka żółciowego

Jeżeli cierpisz na chorobę woreczka żółciowego lub został on już usunięty, powinieneś pić sok z żurawiny lub Gold Coin Grass przez 2 do 3 tygodni (około jednej butelki) zanim rozpoczniesz płukanie wątroby. Więcej szczegółów znajdziesz w poprzednich i następnych podrozdziałach. Możesz również przyjmować suplement żółci. Większość suplementów żółci zawiera żółć wołową. Bez woreczka żółciowego możesz nigdy nie być w stanie dostarczyć organizmowi wystarczającej ilości żółci aby mógł poprawnie trawić pożywienie. Obniż dawkę lub przestań przyjmować dany suplement jeżeli zauważysz, że pojawiła się biegunka. Zasięgnij opinii lekarza odnośnie tego, który produkt będzie dla ciebie najlepszy.

Osoby, które nie powinny używać soku jabłkowego

Niektóre osoby mogą mieć trudności z piciem soku jabłkowego w dużych ilościach, jakie wymagane są przy płukaniu wątroby. Dotyczy to osób cierpiących na cukrzycę, hipoglikemię, grzybicę (Candida), raka i mających wrzody żołądkowe. W takich przypadkach możesz zastąpić sok jabłkowy kwasem jabłkowym w formie proszku. Postaraj się unikać kwasu jabłkowego w kapsułkach, zwłaszcza jeżeli zawierają one także inne składniki. Najlepiej aby kwas jabłkowy został dobrze rozpuszczony przed połknięciem. Czas przygotowania jest taki sam jak w wypadku picia soku jabłkowego, poza tym, że pół do 1 łyżeczki kwasu jabłkowego rozpuszczonego w czterech do sześciu szklanek (250ml) wody o temperaturze pokojowej zastępuje 960 ml soku dziennie. Pij tą mieszankę w niewielkich ilościach przez cały dzień. Spożywczy proszek kwasu jabłkowego (niewymieszany z magnezem lub innymi składnikami) jest bardzo tani i można go kupić przez internet w sklepach ze zdrową żywnością. Wszystkie winiarnie używają go do produkcji wina (zobacz Informacje
o produktach
na końcu książki). Sok żurawinowy także zawiera sporo kwasu jabłkowego
i może być użyty podczas przygotowania (120 ml soku wymieszane w 120 ml wody 4 razy dziennie przez 6 dni). Może być również wymieszany z sokiem jabłkowym. Codzienne picie soku żurawinowego przez dwa lub trzy tygodnie przed płukaniem wątroby niesie ze sobą dodatkowe korzyści. Inną alternatywą jest Gold Coin Grass. Zalecenia są takie same jak dla osób nietolerujących soku jabłkowego. Możesz spróbować pić sok żurawinowy lub kwas jabłkowy podczas jednego płukania, a Gold Coin Grass podczas następnego, aby sprawdzić co działa najlepiej. Czwartą alternatywą jest ocet jabłkowy: wymieszaj 1 do 2 łyżek
w szklance wody i pij 4 porcje dziennie przez 6 dni.

Ból głowy lub nudności po płukaniu wątroby

W większości przypadków bóle głowy lub nudności w pierwszych dniach po płukaniu pojawiają się gdy nieprzestrzegałeś wszystkich zaleceń dokładnie. (Zobacz podrozdział powyżej). Jednakże w niektórych, nielicznych przypadkach, kamienie żółciowe mogą wydostawać się z wątroby nawet po zakończeniu płukania. Toksyny uwolnione z takich kamieni mogą dostawać się do układu krążenia i mogą powodować dyskomfort. W takim przypadku może okazać się pomocne picie około 120 ml soku jabłkowego przez 7 kolejnych dni, lub aż do czasu gdy nie ustąpi uczucie dyskomfortu po płukaniu wątroby. Najlepiej pić sok jabłkowy na pół godziny przed śniadaniem. Dodatkowo niezbędne może okazać się czyszczenie jelita, aby uwolnić te kamienie, które zostały wydalone później. Metoda oczyszczania tkankowego (wodą jonizowaną), jak wspomniano wcześniej, również pomaga
w wydalaniu krążących po organizmie toksyn. Jeżeli do termosu z wodą włożysz kawałek świeżego imbiru, po wypiciu takiej wody nudności miną szybko. Picie 2 do 3 filiżanek herbaty rumiankowej również pomaga ukoić przewód pokarmowy i układ nerwowy. Rumianek jest również dobrym „rozbijaczem kamieni” które zostały uwapnione.

Podczas płukania jest ci niedobrze

Jeżeli zastosowałeś się do wszystkich instrukcji odnośnie samej procedury, a mimo to czujesz się źle podczas przeprowadzania samego płukania, nie musisz się obawiać, że coś jest nie tak. Pomimo, że nie zdarza się to często, możesz wymiotować lub czuć mdłości w nocy. Dzieje się tak w przypadku wyrzucania żółci z woreczka żółciowego i kamieni z taką siłą, że powoduje ona cofanie oleju do żołądka. Gdy olej połączony z żółcią wraca do żołądka, może powodować nudności. W takim przypadku możesz poczuć uwalnianie kamieni. Nie będzie to silny ból, jedynie niewielki skurcz. Podczas jednego z moich 12 płukań wątroby spędziłem okropną noc. Jednak pomimo, że zwymiotowałem większą część mikstury oleju, płukanie było równie skuteczne jak każde inne. Zanim bowiem zwymiotowałem mieszankę, olej dokonał już pracy, której powinien był dokonać, to znaczy uaktywnił wydalanie kamieni. Jeżeli przydarzy się to także tobie pamiętaj, że będzie to jedynie jedna noc złego samopoczucia. Powrót do zdrowia po zwykłej operacji woreczka żółciowego może zająć tygodnie lub nawet miesiące. Operacja może również spowodować ból i cierpienie w ciągu następnych lat.

Płukanie wątroby nie przyniosło oczekiwanych rezultatów

W niektórych przypadkach, choć niezwykle rzadko, płukanie wątroby nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Oto dwa główne powody oraz sposoby na to, jak zapobiec pojawieniu się trudności:

1. Prawdopodobnie ogromna blokada w twoich wątrobowych drogach żółciowych spowodowana niezwykle gęstą strukturą kamieni, uniemożliwiła zmiękczenie ich przez sok jabłkowy podczas pierwszego płukania. W niektórych przypadkach dopiero za 2 lub 3 razem kamienie zaczną się uwalniać. Chanca piedra (Phyllanthus niruri), znana również jako „rozbijacz kamieni”, może pomóc przygotować twoją wątrobę i woreczek żółciowy na uwolnienie kamieni żółciowych, zwłaszcza jeżeli są to uwapnione kamienie woreczka żółciowego. Rozpuść 20 kropli ekstraktu chanca piedra (przeczytaj Informacje o produktach pod koniec książki) w szklance wody 3 razy dziennie przez przynajmniej 2 do 3 tygodni przed następnym płukaniem. Olej miętowy (do użytku wewnętrznego) w formie kapsułek, działa również bardzo dobrze przy rozpuszczaniu uwapnionych kamieni żółciowych lub zmniejsza ich rozmiar. Jest jednak ciężko znaleźć go w czystej postaci. Często jest wymieszany
z innymi składnikami, co może zmniejszać jego skuteczność. Także picie 2 do 3 filiżanek herbaty rumiankowej dziennie pomaga rozpuścić uwapnione kamienie. Innym pomocnym zabiegiem jest nasączenie kawałka flanelki w ciepłym occie jabłkowym i położenie jej na brzuchu w okolicach wątroby/woreczka żółciowego podczas 20-30 minut leżenia nieruchomo. Niektóre osoby odczuły więcej pozytywnych efektów po zastosowaniu octu zamiast oleju rycynowego. Zioła goryczki chińskiej (Chinese gentian) i przewiercenia (Bupleurum) pomagają częściowo przełamać blokady, a tym samym lepiej przygotować wątrobę do skuteczniejszego płukania. Zioła te można kupić jako nalewka. Bardziej znane są pod nazwą Chinese Bitters (Zioła Chińskie). (Przeczytaj Informacje o produktach pod koniec książki). Odpowiednią dawką dla takiej nalewki jest ½ do 1 łyżeczki raz dziennie na pusty żołądek, około 30 minut przed śniadaniem. Powinno się ją stosować przez 3 tygodnie zanim rozpocznie się picie soku jabłkowego (lub używanie innych środków zastępujących go,  mówionych w podrozdziałach powyżej). Jakiekolwiek nieprzyjemne reakcje oczyszczające powinny ustąpić po 3 do 6 dniach. Mogą również być mniej dokuczliwe dzięki zastosowaniu metod oczyszczających tkanki gorącą wodą jonizowaną, utrzymanie jelita grubego w czystości przez stosowanie oxyflush, oxypowder, kolosanu, płukania jelita lub lewatywy. Inną metodą jest picie codziennie przez tydzień 3 łyżek nierozcieńczonego, niesłodzonego soku z cytryny 15 do 30 minut przed śniadaniem. To pobudza woreczek żółciowy i przygotowuje go do bardziej skutecznego płukania wątroby.

2. Być może nie przestrzegałeś dokładnie zaleceń. Jakiekolwiek odstępstwa od opisanej procedury lub zmiany dawek oraz czasu wykonywania opisanych powyżej kroków mogą uniemożliwić osiągnięcie pożądanych rezultatów. U wielu osób płukanie wątroby nie zadziała dopóki nie wyczyszczą oni swojego jelita grubego. Nadmierne nagromadzenie odpadów i gazów ogranicza konieczne wydzielanie żółci i uniemożliwia mieszaninie oleju swobodne przemieszczanie się po przewodzie pokarmowym. U osób z mocnymi zaparciami woreczek żółciowy może prawie nie otworzyć się podczas płukania. Najlepszą porą na płukanie jelitowe lub inną metodę oczyszczania jelita jest sam dzień płukania wątroby.

Źródło: A. Moritz, „Niezwykłe płukanie wątroby i woreczka żółciowego”.


[1] Szczegółowe wyjaśnienie wpływu księżyca na nasze ciało znajdziesz w książce Ponadczasowe tajemnice zdrowia i odmładzania.

[2] Więcej informacji na temat lewatyw znajdziesz w książce autora „Ponadczasowe tajemnice zdrowia i odmładzania”.